W kwietniu w naszej części świata natura budzi się do życia. Ten właśnie fakt sprawił, że w kwietniu ustanowiono Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu naukowcy chcą zwrócić szczególną uwagę na środowisko naturalne i zachęcić nas do jego ochrony.

Początkowo pandemia COVID-19 przyniosła gwałtowną poprawę jakości powietrza związaną z ograniczeniem transportu oraz wstrzymaniem działania wielu przedsiębiorstw produkcyjnych. Niestety nie możemy oczekiwać, że efekt ten będzie długotrwały. Na horyzoncie pojawił się także nowy problem – zwiększona produkcja odpadów; co jest związane z wykorzystaniem jednorazowych środków ochrony osobistej oraz wzrostem konsumpcji żywności pakowanej. W zaistniałej sytuacji jeszcze ważniejsze wydaje się poszukiwanie i wdrażanie alternatyw dla tworzyw sztucznych. Naukowcy wskazują także, że w dobie pandemii wzrasta zużycie energii w domach (telewizja, konsole, praca zdalna, zakupy online, sprzęty kuchenne, itd.).

Wśród niepokojących trendów pojawia się jednak pewna pozytywna zmiana. Badania IPSOS z lipca 2020 wskazują, w dobie pandemii ekologia staje się dla Polaków coraz ważniejszym tematem – więcej z nas obawia się kryzysu klimatycznego oraz wpływu maseczek i rękawiczek na środowisko. Wzrasta także ilość osób deklarujących bardziej skrupulatne segregowanie śmieci oraz potrzebę wybierania ekologicznych produktów.

W tych trudnych czasach zadbajmy nie tylko o siebie, ale także o nasze wspólne dobro.

przygotował:

Tomasz Nowak
Psycholog, Interwent Kryzysowy

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wieliczce

(12) 278 20 00
730 201 771
(całodobowo)