W ten dzień policjanci zwiększają kontrole trzeźwości na drogach i prowadzone są działania zwiększające świadomość problemów alkoholowych. Może warto w tym dniu zastanowić się czemu sięgamy po alkohol w trudnych dla nas sytuacjach.

Po spożyciu alkoholu może się wydawać, że poprawia się nastrój a stres i lęki są mniej dokuczliwe. Jednak ta poprawa jest tylko krótkotrwała, po niej przychodzi pogorszenie a nierozwiązane problemy utrzymują się i narastają. Przeoczenie tego momentu może być pierwszym krokiem do coraz częstszego picia i w końcu do uzależnienia. Dzieję się tak gdyż nie umiejscawiamy swojego poczucia sprawczości w naszych zasobach lecz w spożytym alkoholu, tzn. nie uważamy, że to my posiadamy umiejętności lub, że możemy je nabyć żeby sprostać danej sytuacji lecz, że da je coś z zewnątrz np. alkohol. Gdy jesteśmy w sytuacji, która nas przytłacza i sięgamy po coś innego niż nasze możliwości, koło się zamyka. Natomiast można je przerwać.

Przykładowo, idąc na spotkanie towarzyskie, gdzie nie znamy wielu osób może być łatwiej wybrać alkohol by się „ośmielić”, lecz jeśli zdecydujemy się na tę opcje, nigdy nie dowiemy się czy tak naprawdę możemy się nauczyć być otwarci i pewni w nowych sytuacjach społecznych, ponieważ robi to za nas butelka z trunkiem.

Warto też:

– zauważyć czy brak alkoholu w domu lub nagła niemożność spożycia go nie wywołują naszej irytacji i napięcia, co powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym,

– zapisywać ilość wypijanego alkoholu by sprawdzić jego spożycie i ilość przeznaczanych na niego pieniędzy.

Przydatne numery telefonów:

1.Całodobowy numer do Ośrodka Interwencji Kryzysowej – 730-201-771

2.Całodobowy Telefon zaufania dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin w Krakowie – 12-411-60-44

3.Pomarańczowa Linia (pomaga rodzicom, których dzieci piją) – 0-801-140-068 od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-20.00

4.Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – 800-120-002

Terapia Uzależnień:
1.Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, Miejska Przychodnia Zdrowia w Wieliczce, ul. Szpunara 20, – 122796334 (dla mieszkańców Powiatu Wielickiego)

2.Centrum Profilaktyki i Promocji Zdrowia ul. Pocztowa 1, Wieliczka, – 122634319 (dla mieszkańców Wieliczki)

Aleksandra Chwastek – psycholog, interwent kryzysowy